مقالات رهیاب پیام گستران

۱۳۹۹/۰۷/۰۷

رهنمودهایی برای تازه‌ واردین در آموزش مجازی

شاید تا همین چند سال پیش هیچ کسی تصور نمی‌کرد که بتوان کل یک دوره آموزشی از دبستان گرفته تا دبیرستان و دانشگاه را به طور کامل از خانه و از راه دور تحصیل کرد. اما با گذشت زمان و روی کار آمدن تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های همراه هوشمند این فرایند آموزشی به یکی از گزینه‌های متداول در سرتاسر جهان تبدیل شده است. 

۱۳۹۹/۰۷/۰۶

نکاتی طلایی برای ایجاد یک محیط مناسب آموزش مجازی

کودکان منحصر به فرد هستند، به همین پیدا کردن بهترین روش‌های آموزشی و ایجاد محیطی ایده‌آل برای آموزش آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از مدارس، موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها امروز دوره‌های آموزش مجازی برگزار می‌کنند و یا از آموزش‌های مجازی به صورت ترکیبی با آموزش حضور استفاده می‌کنند. برای آموزش بهتر چه به صورت مجازی چه به صورت حضوری باشد، ایجاد یک محیط مناسب نقش مهمی در یادگیری ایفا می‌کند. اما چگونه می‌توان یک محیط آموزش مجازی مناسب در خانه ایجاد کرد؟ 

۱۳۹۹/۰۷/۰۶

معایب آموزش مجازی که باید مورد ملاحظه قرار گیرند

آموزش مجازی از طریق یک فضای مجازی یا فضای شبیه‌سازی شده انجام می‌شود، در حالی که فراگیرنده و مدرس در موقعیت‌های مکانی متفاوتی قرار دارند. اگرچه فضا و محیط آموزش مجازی امکان یادگیری با انعطاف‌پذیری بیشتر را فراهم می‌کند، مقرون به صرفه‌تر برای مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی است، معایبی هم دارد که قبل از استفاده و اجرای گسترده آن باید برطرف شوند. این معایب باعث شده بسیاری از دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها همچنان آموزش سنتی و حضوری را ترجیح دهند. 

۱۳۹۹/۰۷/۰۵

چه کار کنیم تا یک آموزش مجازی موفق داشته باشیم

به عنوان معلم، استاد، مدرس آموزش مجازی برای موفقیت باید راهکارها و رمز و رازهای موفقیت را بدانید. امروزه بسیاری از آموزشگاه‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها اقدام به ارائه آموزش مجازی و از راه دور کرده‌اند. آموزش مجازی همچون آموزش حضوری نیاز به استراتژی‌ها و برنامه‌های کلاسی مختص به خود دارد تا بتواند دانش‌آموزان، دانشجویان را ترغیب به مشارکت در فعالیت‌های آموزش مجازی کند. 

۱۳۹۹/۰۷/۰۵

چالش‌های یک کلاس آموزش مجازی

طی دهه گذشته شهرت و طرفداران آموزش آنلاین یا مجازی به سرعت افزایش یافته است. تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد دانشجویان خواهان کلاس‌های مجازی حتی نسبت به پنج سال قبل دو برابر شده است. از طرفی تعداد دانش‌آموزان که در مدارس آنلاین و آموزش از راه دور ثبت‌نام می‌کنند نیز به تازگی از روند صعودی قابل توجهی برخوردار شده است

۱۳۹۹/۰۷/۰۳

راهکارهایی برای افزایش مشارکت دانش‌آموزان در کلاس‌های مجازی

در دنیای امروز همه دانش‌آموزان در مدارس حضوری شرکت نمی‌کنند، بسیاری از آن‌ها خیلی راحت کامپیوتر، لپتاپ، تبلت یا حتی گوشی هوشمند خود را روشن کرده و در یک کلاس درس آنلاین شرکت می‌کنند، سالانه هزاران دانش‌آموز در سرتاسر جهان در مدارس کاملاً مجازی ثبت‌نام می‌کنند،کلاس‌های مجازی مزایای بیشماری برای دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید دانشگاه، مدارس و حتی والدین دارند. 

۱۳۹۹/۰۷/۰۳

چرا استفاده از آموزش مجازی در آینده افزایش خواهد یافت؟

به طور معمول رخدادهای غیرمنتظره باعث شیوع ایده‌های جدید و در نتیجه تغییرات ساختاری در جامعه و کسب وکارها می‌شوند، به طور مثال جنگ جهانی دوم را در نظر بگیرید که تمامی مردان به جنگ رفته بودند و زنان ثابت کردند که می‌توانند بسیاری از کارهای به اصطلاح مردانه را به خوبی انجام دهند دیدگاه‌ها به زنان هرگز به دوران قبل از جنگ جهانی برنگشت در حال حاضر نیز به همین ترتیب است بسیاری از اتفاقات باعث گسترش برخی ایده‌ها در بین مردم می‌شود و این ایده دیگر در کل جوامع شایع می‌شود. 

۱۳۹۹/۰۷/۰۲

مهمترین دلایلی که دانش‌آموزان در آموزش مجازی غیبت می‌کنند

سازگاری با شرایط برای هیچ کس فرایند راحتی نیست، اما غیرممکن هم نیست. این موضوع در تمامی حوزه‌ها و صنایع صادق است، با توجه به پیشرفت تکنولوژی بسیاری از افراد باید دانش خود را به روز کنند تا قادر باشند در بازار رقابتی امروز به فعالیت خود ادامه دهند. در زمینه آموزش و یادگیری هم اگر معلمان و اساتید قادر به درک شرایط مجازی نباشند و از ابزارها و شیوه‌های صحیح استفاده نکنند، ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان یا دانشجویان و ترغیب آن‌ها به یادگیری در فضای دیجیتال و آنلاین بسیار دشوار خواهد بود. 

۱۳۹۹/۰۷/۰۱

آموزش مجازی چیست؟

کامپیوترهای شخصی و اینترنت باعث تغییر و تحول کل جهان و حوزه‌های مختلف شده است،فیسبوک، توئیتر، یوتیوب، اسکایپ و سایر رسانه‌های آنلاین به میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان اجازه می‌دهد تا تنها در عرض چند ثانیه عقاید خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، این رسانه‌ها به همان اندازه که شایع هستند، از اهمیت نیز برخوردارند. 

۱۳۹۹/۰۷/۰۱

مزایای آموزش مجازی

همان طور که می‌دانید، حضور در یک محیط آموزشی فیزیکی مزایا و معایب خود را دارد. همین مسئله در خصوص حضور در کلاس‌های مجازی نیز صادق است، امروزه آموزش مجازی در بین بسیاری از جوامع شایع شده است و به رفع بسیاری از نواقص محیط آموزشی کمک می‌کند.