شرکت پارس آذرخش

شرکت پارس آذرخش در سال ۱۳۶۷ تأسیس و پا به عرصه نرم‌افزارهای کتابداری و اطلاع‌رسانی نهاد که تاکنون همگام و همراه با خبرگان و اساتید این حوزه سعی در نوآوری و ارائه راهکارهای نوین برای بهره‌برداری در سطح کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، مراکز اسناد و آرشیو نموده‌ است. ظرف ده سال اخیر این شرکت با پیشبرد موفقیت‌آمیز دو پروژه اتوماسیون کتابخانه ملی و سیستم کتابخانه و آرشیو دیجیتال آذرخش توانست علاوه بر ارائه دو محصول متفاوت و انحصاری در حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی، در حوزه خدمات‌رسانی به جامعه فرهنگی کشور با پیشرفت چشم گیری همراه گردد. این شرکت با پیشرفت روزافزون علم اطلاع‌رسانی و نیازمندی‌های کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی و آرشیوی محصولات نرم‌افزاری متنوعی برای خدمات‌رسانی کتابخانه‌های سنتی، کتابخانه‌های دیجیتال، مراکز اسناد و آرشیو فنی تولید و ارائه نموده است. در این راستا می‌توان به پورتال کتابخانه‌ای مبتنی بر وب دو، که خدمات تعاملی متنوعی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و راهکار یکپارچه کتابخانه و آرشیو دیجیتال آذرخش اشاره نمود.

در حال حاضر این محصولات توسط طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها، موسسات و دانشگاه‌های کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و در این حوزه بیشترین سهم بازار را دارا می‌باشد. افتخار برجسته این شرکت عرضه محصول استاندارد اتوماسیون کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با نام تجاری رسا است که در نتیجه از معدود کشورهایی هستیم که کتابخانه ملی آن از نرم‌افزار بومی بهره‌برداری می‌نماید. همچنین یکی از پروژه‌های برجسته دیگر این شرکت، استقرار راهکار یکپارچه آذرخش در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی است که مدیریت کتابخانه الکترونیک، کتابخانه دیجیتال، موزه و آرشیو اسناد مجلس را شامل می‌گردد. پیشرفت روزافزون علم اطلاع‌رسانی با اتکا به فناوری اطلاعات و ارتباطات، متخصصان فنی و علم اطلاعات را جذب پارس‌آذرخش نموده است تا در طراحی و توسعه راهکارهای نوین درخصوص سیستم‌های نرم‌افزاری مدیریت کتابخانه‌‌های سنتی و دیجیتال، اطلاع‌رسانی، آرشیو دیجیتال، آرشیو اسناد فنی و سازمانی، پورتال‌های کتابخانه‌ای و اتوماسیون کتابخانه، این شرکت را یاری نمایند.

بدین‌صورت که عمده نیروی کارشناسی این شرکت را دانش‌آموختگان ارشد رشته‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی، مهندسی کامپیوتر و نرم‌افزار تشکیل می‌دهند. شرکت پارس آذرخش در کارنامه موفق ۲۵ ساله خود، علاوه بر ارائه محصولات برتر، افتخارات متعددی از جمله دریافت نشان پدیدآورنده نرم‌افزار برگزیده نسخ خطی، از طرف کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی و لوح تقدیر از چندین دوره نمایشگاه‌ سالانه بین‌المللی کتاب تهران کسب نموده است. علاوه بر این، دارای رتبه ۳ از طرف شورای عالی انفورماتیک کشور در حوزه تولید و پشتیبانی نرم افزارهای مدیریت منابع اطلاعاتی می‌باشد.

راه های ارتباطی

آرم شرکت