خودروی متصل به شبکه/Connected Car

خودروی متصل به شبکه، یک مفهوم و راهکار و البته یک محصول است که از آن به جهت جمع‌آوری و پردازش داده‌های مربوط به خودرو و رفتار و وضعیت راننده متمرکز استفاده می شود. در این حوزه تمرکز بر ایجاد یک پلتفرم به جهت تجمیع داده‌ها (Ware House) و تحلیل دا‌ده‌های رفتار راننده (رفتار شخصیتی و فرمان‌های ارسال شده به خودرو) و پاسخ‌های خودرو به فرمان‌های ارسالی، شرایط عمومی و قطعات خودرو، وضعیت سوخت، قطعات و مواد مصرفی است.

از این داده‌ها می‌توان در موارد بسیاری بهره‌مند شد اما در حال حاضر بیشترین کاربرد این داده‌ها در حوزه خدمات پشتیبانی مشتریان خوروسازان و صنعت بیمه صورت می‌گیرد؛ با این هدف که به رانندگان انگیزه داده شود تا بهتر و امن‌تر رانندگی کنند.

در کانکتد کارز خودروساز از وضعیت خودرو بصورت آنلاین مطلع خواهد شد، وضعیت سوخت و روغن خودرو، قطعات نصب شده، وضعیت موتور خودرو، محل فیزیکی خودرو و سایر اطاعات مورد نیاز به جهت بالابردن کیفیت خودرو و بهتر شدن تجربه رانندگی، همه و همه قابل دسترس خواهند بود. اطلاعات مربوط به شیوه رانندگی به بیمه گذار ارسال می‌شود و راننده بر اساس کیفیت رانندگی‌اش امتیاز می‌گیرد. طبیعتاً هرچه امن‌تر و بهتر رانندگی کند امتیاز بالاتری دریافت خواهد کرد. هر راننده بر اساس امتیازی که دریافت می‌کند یک هزینه منحصر به فرد به بیمه پرداخت خواهد کرد. هر چه راننده امن‌تر و بهتر رانندگی کند هزینه بیمه خودروی او کاهش خواهد داشت.

برای جمع آوری این اطلاعات از یک ابزار الکترونیکی کم حجم که به صورت خودکار (Plug and Play) به خودرو متصل می‌شود استفاده می‌کنیم. برخی از اطلاعاتی که می‌توان استخراج کرد به شرح زیر است: سرعت متوسط، حداکثر سرعت، تعداد سفرها، مسافت پیموده شده، شتاب خودرو، نوع جاده، طول و عرض جغرافیایی و ... این اطلاعات نه تنها برای شرکت بیمه، بلکه برای خود راننده نیز مفید خواهد بود. یکی از کاربردهای دیگر خودرو متصل به شبکه این است که در صورت وقوع حادثه می‌توان بلافاصله نیروهای امدادی را خبردار کرد.

مرکز توسعه فناوری و نوآوری رهیاب (رینوتک) و خدمات خودرو متصل به شبکه
در توسعه کسب و کار مبتنی بر خودرو متصل به شبکه، رینوتک یکی از پیشگامان به حساب می‌آید که با استفاده از تجربه شرکای بین المللی و تخصص و دانش بومی به ارائه خدمات در این زمینه می‌پردازد. مأموریت ما بهبود کسب و کار شما از طریق توسعه راهکارهای بهینه خودرو متصل به شبکه می‌باشد. این گروه به کمک تولیدکنندگان خودرو، شرکت‌های بیمه، سازمان‌های متولی ترافیک شهری و جاده‌ای، پلیس و ... می‌آید تا به آن‌ها راهکار اختصاصی برای حل چالش‌های مختلف ارائه دهد. این خدمات توسط یک بستر کاملاً بومی به مشتریان ارائه خواهد شد.

پلتفرم با ایجاد یک انبار داده، پاسخ‌ها، تحلیل‌ها و محاسبات مورد نیاز کارفرمایان در مورد چالش‌های مورد نظر را با استفاده از BI که توسط تیم داخلی و در قالب کلان داده و با بهره‌گیری از یادگیری عمیق و یادگیری ماشین توسعه داده شده‌است فراهم می‌کند. این پلتفرم با بهره‌گیری از یادگیری عمیق و یادگیری ماشین می‌تواند خود را برای چالش‌های پیش روی محصولات و خدمات شما آماده کرده و در صورت وقوع، پاسخ متناسب با سطح سرویس (KPI) مورد نظر کارفرما را فراهم نماید.

یکپارچه سازی
امکان یکپارچه‌سازی محصول مدیریت خودرو/ناوگان با سایر ذینفعانی که نیاز به این اطلاعات دارند فراهم آمده است. این ذینفعان عبارتند از:
  • شرکت‌های بیمه (بدنه، شخص ثالث و ...)
  • پلیس (جریمه محور دارای محدودیت سرعت، جریمه محل پارک ممنوع، جریمه رفتار پرخطر و ...)
  • شرکت‌های امداد خودرو (تعیین محل خودرو در زمان حادثه و درخواست کمک، پیش آگاهی از شرایط بحران در خودرو و تماس و هدایت کاربر خودرو به نزدیکترین سرویس امدادی یا نمانیدگی مجاز، مدیریت شرایط گارانتی و خدمات پشتیبانی و ...)
  • مدیریت کنترل ترافیک شهری (مدیریت هوشمند پارکینگ شهری، محدوده زوج و فرد، طرح ترافیک و ...)
  • شرکت‌های خودروسازی (اطلاعات مربوط به بهره‌وری خودرو)

سخت افزار
ناوگان شما چه شامل خودروهای سنگین، خودروها و اتوبوس‌های کوچک، خودروهای سواری یا حتی شامل کارخانه و تجهیزات تولیدی باشد ما در هر صورت یک راهکار خودرو متصل به شبکه متناسب با نیاز شما ارائه خواهیم داد. این راهکارها می‌تواند شامل واحدهای نصب خودکار (Plug and Play) یا شامل دوربین‌های ثابت مبتنی بر خودرو متصل به شبکه باشد. تمام تجهیزات سخت افزاری ما در خط تولید شرکت در جمهوری اسلامی ایران طراحی، توسعه و ساخته شده است و مشتری می‌تواند در مورد کیفیت و کارایی آن‌ها اطمینان خاطر داشته باشد.

راهکارهای نرم‌افزاری
پلتفرم بومی تولید شده در شرکت رهیاب پیام گستران برای مدیریت انواع ناوگان‌ (سبک و سنگین) طراحی شده است و اطلاعات مورد نیاز (ردیابی، رفتار راننده، کیفیت قطعات و میزان پایداری قطعات وسیله نقلیه و ...) به جهت اداره ناوگان را تأمین می‌نماید. دسترسی به اطلاعات برای کاربران مبتنی بر هر ابزار و نوع ارتباط، از طریق پرتال مدیریت ناوگان یا اپلیکیشن فراهم گردیده است.

بهینه سازی
راهکارهای مربوط به بهینه‌سازی و برنامه‌ریزی ناوگان باعث ٢٠٪ صرفه جویی و بازگشت سریع سرمایه از طریق برطرف ساختن ترددهای غیر ضروری و استفاده بهینه از خودرو خواهد شد. پلاتفرم بومی و راهکارهای شرکت رهیاب پیام گستران با سامانه‌های خودرو متصل به شبکه یکپارچه شده است و راه حلی قدرتمند برای کاهش قابل توجه هزینه‌های ناوگان ارائه خواهد داد.

کارخانه و ماشین آلات
دامنه محصولات و خدمات رهیاب تنها محدود به خودرو نمی‌باشد. محصولات خودرو متصل به شبکه ما علاوه بر خودرو می‌تواند برای کارخانه‌ها، ماشین آلات و تمام ابزارهای ثابت یا متحرک به کار برده شود.