اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا یا IoT مخفف Internet of Things است و به ارتباط دستگاه ها و وسایل محیط زندگی یا کار اشاره می کند. این دستگاه ها به شبکه اینترنت متصل شده و از طریق اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت و یا کامپیوترها کنترل و مدیریت می شوند.

اینترنت اشیاء (IoT) سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا راه‌حل‌های متمایز شده در زمینه تجارت دیجیتال و ایجاد تجربیات نوآورانه ارائه دهند. عملکرد این دستگاه ها از یک طرف کنترل گرها از طرف دیگر توسط تعدادی سنسور بررسی می‌شود، به عبارتی سنسورها رفتارها و تغییرات مختلف را به صورت داده گردآوری کرده و به سیستم اعلام می‌کنند و در بستر اینترنت می‌توان آنها کنترل و مورد بررسی و مدیریت قرار داد.

اینترنت اشیاء
چرا از واژه‌های اینترنت و اشیاء استفاده می شود؟

در ابتدا باید تعریفی از شی در این حوزه داشته باشیم، شی یک کامپیوتر نیست. تلفن، ساعت، ترموستات، ماشین، سنسورها، لباس ‎ها، تلویزیون.... اشیاء پیرامون ما هستند، شی مجهز به امکانات کامپیوتری می‎شود که بتواند ارتباطات شبکه ای برقرار کند.

با روند رو به رشد تکنولوژی در زندگی و صنایع مختلف و همچنین تعاملات و ارتباطات نیاز به کنترل امورات شخصی و تجاری، در هر نقطه و موقعیت جغرافیایی بیشتر احساس می شود. بنابراین لازم است یک ارتباط دو و یا حتی چند طرفه بین ابزارها و وسایل کنترلی ایجاد شود، که این ابزارها بایستی برای ارتباط زبان یکدیگر را قابل فهم کنند. در همین راستا از بستر اینترنت که می‎توان گفت زبان مشترک و قابل فهمی برای همگان است، با پروتکل‌های قابل تعریف و تعامل استفاده کرد. بر این اساس وسایل یا همان اشیاء را که میتوانند شامل دستگاه های مختلف مانند گوشی‌های هوشمند، یا نظارت بر عوامل محیطی و شهری و ترافیکی، لوازم خانگی مانند لباسشویی و تلویزیون گرفته تا مسائل ایمنی و حتی توستر و ... .

تمامی دستگاه‌های متصل به یک شبکه، توانایی این را دارند که عملکردی را به‌ صورت خودکار انجام دهند، و بر اساس تغییراتی که در محیط اطرافشان و یا عملکردشان رخ‌ می‌دهد، پاسخهای ویژه ای را به‌صورت کاملا خودکار به کاربر یا دستگاه دیگر ارسال می کند، همچنین می‌توانند داده‌های مختلف را بدون هرگونه دخالت انسان، با دیگر دستگاه‌های شبکه مبادله کنند بنا بر اصول و تعریفی که برای عملکرد آن در نظر گرفته شده است.

بدون شک در زندگی امروزی اینترنت و پی‌آمد آن اینترنت اشیا نقش بسیار بسزایی در کیفیت زندگی انسان دارد، که از مزایا و خدمات آن، کاهش و مدیریت مصرف انرژی، پزشکی و بهداشت، حمل و نقل، اتوماسیون های صنعتی و ....

تاریخچه اینترنت اشیا
اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت در این طرح او جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیاء بی‌جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن‌ها را سازماندهی و مدیریت کنند. تا کنون اینترنت انسان ها را در هر موقعیت جغرافیایی به هم متصل می کرد، اما امروزه تکنولوژی در جهت اتصال اشیا به اشیا و همچنین اشیا به انسان ها پیش می ‎رود.

چشم انداز اینترنت اشیا

اینترنت اشیا سومین کلان استراتژی معرفی شده توسط موسسه تحقیقاتی گارتنر (Gartner) است. این شرکت معظم اظهار داشته است که تا سال ٢٠٢٠ بیش از ۲۵ میلیارد وسیله در اینترنت اشیا خواهیم داشت و این زیرساخت از اینترنت اشیا عضو جدانشدنی در زندگی روزمره ما خواهد شد.