معدن هوشمند

معدن هوشمند در حال حاضر، تغییرات تکنولوژیکی به دلیل عوامل مختلف مانند دسترسی به سرمایه، پراکندگی جغرافیایی عملیات بحرانی، تفاوت های قابل توجه در تجهیزات اصلی و فن آوری های کنترل، محافظه کاری مدیریتی و پیچیدگی ذاتی عملیات خاص، افزایش یافته است. در چنین شرایطی، سرمایه گذاری در IoT به کاهش هزینه های انرژی و هزینه های نگهداری کمک می کند. علاوه بر این یک فرایند کارآمد را که در آن تمام بخش هایی که در عملیات استخراج معادن دخیل هستند، به طور مداوم نظارت می شوند را فراهم می کند. با این کار، منجر به کاهش هزینه های صرف شده برای کارگران می شود، که به این صنعت اجازه می دهد سودآوری شود.

اتوماسیون معدن عامل مهمی در نوآوری معدن است، در حالی که اینترنت اشیاء معمار اصلی اتوماسیون است. با فعال کردن اینترنت اشیاء، معدن چیان می توانند مزایای بیشتری نسبت به اتوماسیون معدن را افزایش دهند و محصولات و خدمات فن آوری اطلاعات را افزایش دهند. نیاز به نوآوری در صنعت معادن در حال افزایش است و IoT راه خود را به کارخانه های معدن می دهد.

کاربرد اینترنت اشیاء صنعتی در معادن
کاربرد اینترنت اشیاء صنعتی در معادن

بهره‌گیری از بستر اینترنت اشیا در صنعت معدن موجب خلق فرصت‌های جدید و ارائه راهکارهای متنوعی خواهد شد. در ذیل به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

  • کمک به خودکارسازی فرایندهای مختلف نظیر تعمیر و نگهداری ماشین آلات (سازماندهی)
  • کمک به تسریع فرآیندها
  • بهبود قابلیت ردیابی (فرایند ها – نفرات – وسایل نقلیه)
  • این موضوع به کاربران اجازه می‌دهد تا هم به‌طور خودکار و هم به‌صورت دستی انتقال و دریافت داده‌ها را از طریق شبکه در اختیار داشته باشند. علاوه بر این، نظارت از راه دور می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری، بهبود ایمنی، کاهش تغییرپذیری و شناسایی بهتر مسائل بحرانی شود.

شرکت رهیاب پیام گستران با بهره گیری از دانش و تجربیات مهندسان متخصص خود و با همکاری شرکای خارجی در حال انجام بزرگترین پروژه های هوشمند سازی در معادن ایران می باشد که در آینده نزدیک به بهره برداری خواهند رسید.